Kadınların makyaj yapmaktaki amacı var olan güzelliklerini daha da ortaya çıkarabilmektir. Özellikle yaz mevsiminde yapılan makyajlara daha fazla dikkat edilmelidir çünkü yaz sıcaklığı ile birlikte terleyen kadınların makyajı da parlayacaktır ve ortaya güzel bir görüntü çıkmayacaktır.

Bu nedenle yaz aylarında mümkünse, günlük makyajlarınızı daha hafif yapmalısınız örneğin koyu renk ya da gölgeli göz makyajları yerine belki bir eyeliner ve rimeli tercih edebilir böylece terleseniz bile makyajınızın terle birlikte birbirine karışmasına ve göz kapaklarınızın üzerinde kullandığınız farlarda kaynaklı çizgilenmelerin de önüne geçmiş olursunuz. Yoğun renklerde bir fondöten ve allık kullanmaktansa, fondöteni hiç kullanmamanız daha iyi olacaktır.

Ama ben fondöten uygulamadan yapılan makyajdan hoşlanmıyorum diyorsanız ten renginize çok yakın olan bir fondöten kullanabilir pembe tonlarında çok hafif bir allık uygulayabilirsiniz. Dudaklarınızı da yine dudak rengine yakın belli belirsiz renklerde bir ruj ya da belki sadece parlatıcı ile de son derece fresh bir görüntü yakalayabilirsiniz.