Günlük olarak çok fazla ya da çok az kalori alımı sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Bugün sizlerle beslenme uzmanları tarafından bilimsel gerçekler ışığında yapılan bir araştırmayı paylaşacağız. Araştırma aktivite durumunuza göre günlük kalori ihtiyacınızı ortaya koyuyor.
Günlük Kalori İhtiyacım Ne Kadar?

Günlük olarak kaç kalori almanız gerektiği sorusu sağlığını düşünen herkesin zihnini meşgul etmelidir. Her ne kadar kalori ihtiyacı yaş cinsiyet boy kilo gibi faktörler dışında değişkenlik gösterse de, kilo vermek ya da kilonuzu korumak istiyorsanız belirleyeceğiniz genel bir kalori aralığı bu konuda size yardımcı olacaktır.

Temelde günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz kalori miktarı metabolizma hızınıza ve günlük aktivite seviyenize bağlıdır. Öncelikle günlük hayati ihtiyaçları karşılamak için ihtiyaç duyduğunuz minimum enerji miktarı ortaya konmalıdır. Bu ihtiyaç günlük ihtiyaç duyduğunuz kalori miktarının yüzde 70 ini oluşturur. Bu nedenle vücudunuzun temel ihtiyacı olan bu kalori miktarı asla gözardı edilmemelidir. Geri kalan yüzde otuzluk bölüm ise fiziksel aktivitelerle harcadığımız enerji ile doğru orantılıdır.

Amerikalı üst düzey beslenme uzmanları bir araya geldiler ve günlük kalori alımı konusundaki kafa karışıklıklarını ve yapılan yanlışları düzeltmek adına bu araştırmayı paylaştılar. Pek çok insan kilo verebilmek için kalori alımını düşürmesi gerektiğini düşünür ancak çok kısa boylu ve çok zayıf bir kadın değilseniz günde 1600 kalorinin altına hiç bir şartta düşmemelisiniz. Çünkü çok düşük miktarda kalori alımı bazı temel besin maddelerinin de vücutta eksikliğinin hissedilmesine ve bağışıklık sistemininin baskılamansına neden olacaktır. Ya da vücudunuzun ihtiyacından daha az kalori aldığınız taktirde vücudunuz ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayabilmek için kas yakmaya başlayacaktır. Uygun miktarda kalori almazsanız eğer, enerjinizin düştüğünü açlık hissinin rahatsız edici düzeylere ulaştığını ve ruh halinizde olumsuz değişikliklerin ortaya çıktığını görebilirsiniz. Öte yandan çok fazla kalori alımının da vücuda birçok zarar bulunmaktadır. Kilo alımı ve yağ depolanmasındaki artışın yanısıra günlük ihtiyacınızın üstünde kalori tüketimi çok daha önemli hastalıklara neden olabilir. Aşırı kalori alımı, özellikle kızarmış ve baharatlı yağlı yiyecekler yoluyla alınan ekstra kaloriler reflüye neden olabilir. Ayrıca bitkinlik ve uyuşukluk hissine neden olur.