Eğer eşler arasında gerçek bir aşk varsa bunun hiçbir önemi olmadığı yaş farkının sadece bir rakamdan ibaret olduğu söylenir ancak belli yaş farkları var ki başlangıçta problem olarak görünmese de sonunda mutlaka ayrılığa ve çiftlerin acı çekmesine neden oluyor.

Atlanta’da bir üniversite tarafından yapılan araştırmaya göre uzun bir ilişki yaşamanın formülü ideal yaş farkı aralığına dikkat etmekten geçiyor.

Yani yaş farkı o kadar da önemsiz değil. Araştırmada 3000 kişi kullanıldı ve bu araştırma sonuçlarına göre aradaki yaş farkı açıldıkça ilişkinin ayrılıkla sonuçlanma riskinin aynı oranda yükseldiği gözlendi. Bunlar sadece istatistiksel veriler ancak temel nedenlere indiğimizde insanların hayatlarının farklı aşamalarında ve farklı yaşlarında farklı hedeflere ve ilgi alanlarına sahip oldukları, bu nedenle bu ilgi alanı ve hedeflerin bir şekilde birbiriyle çatıştığı, yaş farkından daha çok bu çatışmaların ayrılığa neden olduğu ortaya konulmuştur.

Araştırma sonuçlarına göre aralarında 5 yaş fark bulunan çiftlerin oluşturduğu grup 100’de 18 daha fazla ayrılma riski taşıyor. Tabi bu sonuçlarda yer alan kıyaslamalar aynı yaş grubu aşıklarıyla yapılan kıyaslamalar.