Yıllardır süregelen bu tartışmaya nihayet bilimsel olarak nokta konuldu:
Peki zeka geni anneden mi geçer yoksa babadan mı geçer? Zeka geni hangi kromozom tarafından taşınır?

Nereden geliyor bu zekânın temeli? diye sorduklarında artık gönül rahatlığıyla annemden diyebilirsiniz. Yıllardır bu zeka geninin rassal olarak hem anneden hem babadan gelebileceğini düşünüyordum, ama son araştırma sonuçları yayınlandıktan sonra bu konuda fikir üretmeye pek gerek kalmadı çünkü bu genin anneden geldiği neredeyse kesinleşti.

Zeka geni anneden geliyor? Peki Neden? Nasıl?

Çünkü zeka geni X kromozomu üzerinde yüklüdür ve anne de X kromozomu iki adettir. Bu ne demek? Çocukların zeka genlerini annelerinden alma ihtimali iki kat daha yüksek. Ayrıca babanızdan birtakım zeka genleri size geçmiş olsa bile bu sizin beyniniz de pek etki sağlamayacak çünkü sadece anneden gelen genler çalışacak ve babadan gelen genler pasif kalacaktır. Aynı gen babadan da geldiği taktirde babanınki otomatikman pasifize edilecek ve anneninki baskın çıkarak beyninizi domine etmeye devam edecektir. Diğer tüm genlerde bu durum tam tersi. Yani öncelik babadan gelen genlerde; babanın genleri daha baskın, ama ne yazık ki anneden gelen zeka genleri (sadece zeka genleri) diğer genlerin aksine her zaman baskın geliyor.

Bilimsel araştırmalar ve istatistiksel veriler de yukarıda anlattığımız her şeyi doğruluyor. Amerika’da Tıbbi Araştırmalar Merkezi’nin yaptığı bir istatistiksel çalışmada 14 ve 22 yaş arası 12.686 genç insanla mülakat yapıldı. Bu mülakat sonucunda çocukların zeka seviyesi konusunda ve bu zekaların tahmin edilmesi konusunda en doğru verilerin annelerin IQ seviyeleri ile örtüştüğü görüldü ve anlaşıldı ki çocukların IQ seviyeleri ve annelerin IQ seviyelerinde paralellik göstermekte.