Çalışırken güzel bir görünüme sahip olmak, iletişim hâlinde bulunan çalışma arkadaşları ve müşterilerde olumlu bir etki yaratacağı gibi, kişisel özgüveni arttırarak çalışma performansının yükselmesini sağlayacaktır. Kişisel bakım ne kadar kaliteli olursa kişinin kendine duyduğu güven o kadar artacak, bu özgüven dışarıya pozitif olarak yansıyacaktır.

Ofis makyajı, özenle yapılması gereken bir makyajdır. Kişiyi ne sönük göstermesi ne de iş ortamında negatif etki yaratacak kadar göze batması gerekir. Belli malzemelerle kolay yapılabilen bu makyaj, kişiyi iş ortamında daha çekici kılacaktır. Göz makyajı, dikkat edilmesi gereken ilk husustur. Diyalog anında kurulan göz temasını etkilemesi bakımından dikkatle yapılmasında fayda vardır. Gözleri vurgulamak ve büyük göstermek için ince, kuyruklu bir eyeliner kullanılabilir.

Yanakların ve yüzün ne solgun ne de gereğinden parlak görünmesi gerekir. Bu yüzden makyajdan önce BB krem ve renklendirici kullanılabilir. Bu işlem makyajdan önce yapılırsa tenin canlı görünmesini sağlayacaktır. Kırmızı, dikkat çekici bir renk olması bakımından iş ortamlarında kullanılması faydalıdır.