Kişisel tarzınızı değiştirecek 5 adım

Resimlerinize baktığınızda yıllar geçtikçe görüntünüzün hiç değişmediğini hissettiğiniz oldu mu hiç? Bu, yeni deneyimlerden korktuğunuz ve eskiden beri alışmış olduğunuz giyinme alışkanlıklarınızı değiştirmeye isteksiz olduğunuz anlamına geliyor.

“Şu anki görüntümden mutluysam tarzımı değiştirmeye niye ihtiyacım var?” diye düşünebilirsiniz. Cevap basittir: Denenmiş şeyler sıkıcıdır. Arkadaşlarınız ve aileniz değişmeyen imajınıza alışmıştır, eşiniz de sizin hem evde hem de dışarıda nasıl olduğunuzu biliyordur. Üstleriniz ve meslektaşlarınız ise sizin yeni fikirler üretemediğinizi düşünüyor olabilir. Sizce de artık bu kişilerin gözlerini açma vakti gelmedi mi?

Her kadının çok yönlü bir kişiliği vardır. O zaman diğer yönlerinizi dünyadan neden saklayasınız? Yeni bir tarz ışıldamanıza, güzelliğinizin tüm parlaklığıyla gün ışığına çıkmasına ve yılların aile rutinlerinden sonra hislerinizi canlandırarak eşinizin size tekrar âşık olmasına yardım edebilir.

İşte neyi saklayıp neyi atmanız gerektiğinize karar vermenizde faydalı olabilecek bazı gardırop tavsiyeleri…

1. Adım

Kendinizi baş döndürücü hissettiren üç kıyafet ve üç tane de normal, günlük kıyafet seçin. Sonra tarzınızda neleri korumak istediğinize karar verin. Korumak istedikleriniz doğal güzelliğinizi – uzun bacaklarınız, etkileyici göğüsleriniz veya ince beliniz olabilir – vurgulayacak şeyler olmalı. Bir giysinin vücudunuzda vurgulayacağı bir şey yoksa bu elbiseden kurtulmalısınız. Şimdi önceki tarzınızın en iyi yönlerini yeni gardırobunuzla birleştirme vakti geldi.

2. Adım

Eğer mevcut tarzınızı en az on yıldır kullanıyorsanız alışverişin sizin için bir rutin olduğunu ve moda trendlerinden tamamen habersiz olduğunuzu tahmin etmek hiç de zor değil. Bu sebeple birkaç moda dergisi alın ve en çok sevdiğiniz fotoğrafları kesin. Daha sonra dergilere bir kez daha göz gezdirerek ihtiyacınız olan giysilerin notunu alın (örneğin etkileyici bacaklarınızı gösteren, göğsünüze veya belinize dikkat çeken…) Ve son olarak dergilerden hiçbir zaman giymeye cesaret edemeyeceğiniz ve tamamen tarzınızın dışında olan giysileri seçin… Ve alışverişe gidin!

3. Adım

Desenler, gardırobunuza yenilik getirmenin iyi bir yoludur. Tek renkli giysilere alışkınsanız neden çok renkli desenler denemeyesiniz?

4. Adım

Yeni imajınıza alışabilmeniz ve ailenizin giderek daha çekici hale geldiğinizi fark etmesinden mutlu olabilmeniz için görüntünüz yavaş yavaş değişmelidir. Bu sebeple diz hizasında etek giymeye alışıksanız sadece eteklerinizin uzunluğunu 2-3 santim kadar kısaltmayı deneyin. Bu yeterli bir uzunluk olacaktır. Ya da her zaman giydiğiniz uzunlukta, ancak tamamen farklı tarzda bir elbise alabilirsiniz.

5. Adım

Aksesuarlar yeni bir imajın anahtarıdır. Bu yüzden eğer kenara gardırobunuzu değiştirmek için biraz para ayırdıysanız tavsiyemiz kıyafet satın alırken idareli olmanız ve “gardırop” bütçenizin büyük bir kısmını aksesuarlara harcamanızdır. Sonuçta indirimden bir elbise alıp bu elbiseye gidecek bir kemere üç misli para harcayabilirsiniz. Bu şekilde kırmızı halılara yaraşır bir tarz yaratabilirsiniz. Sadece bir bileklik, kemer veya eşarbın görüntünüzü nasıl değiştirdiğine şaşıracaksınız. Diğer bir avantaj ise aksesuarların günlük görüntünüze yeni dokunuşlar katarken sık değiştirilmesinin gerekmemesidir.