Cildinize uygun güneş kremi seçmek oldukça önemlidir. Aksi takdirde sağlık sorunlarına yol açabilir. Peki, güneş kremi seçimi nasıl olmalı, nelere dikkat edilmeli?

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş kremi sürmek adeta zorunluluk haline geldi. Market reyonlarında, eczanelerde vb yerlerde çeşit çeşit güneş kremleri bulunmakta. Güneş kremi alırken gelişi güzel almamak ve doğru olanı almak son derece önemlidir. Peki, güneş kremi seçimi nasıl olmalı, güneş kremini nasıl kullanmalıyım?

Güneş kremi seçimi yaparken en dikkat etmeniz gereken nokta cilt tipi farklılıklarıdır. Bir çok kişinin güneş ışınlarına karşı farklı hassasiyet gösterdiğini belirtelim. Bu sebepten ötürü seçeceğiniz güneş kremi sizin cilt tipinize ve sorunlarınıza özel olmalıdır. Yaşadığımız ülke, en ve ırk farklılıkları bu detayların çıkmasına rol oynayan en büyük etmenler. Genel olarak kuzey bölgelerinde yaşayanlar güneşe daha duyarlıdır. Güney bölgelerinde yaşayanlar ise güneşten daha az etkilenen cilt tipleridir.

Çok çok açık tenli olanlar aşırı koruma, açık tene sahip olanlar yüksek koruma, kumral veya buğday tenler orta koruma, koyu tenler düşük korumalı güneş kremini tercih etmelidir. Normal kremlerde de olduğu üzere güneş kremlerinde de yüz ve vücut için farklı ürünler kullanılmalıdır. Örnek verecek olursak, hassas, kuru veya açık renkli cilt tipine sahip olan kişiler nem verme özelliği olan güneş kremi kullanmalı. Kuru normal cilt tipine sahip olanlar ise normal koruma ve jel kvamındaki güneş kremlerini tercih etmelidir.