Makyaj teknikleri, hanımlar açısından çok önemli bir husustur. Bu açıdan bakıldığında, doğru makyaj teknikleri ile hem daha güzel bir görünüm sağlanmakta, hem de anlamlı bakışlarla doğru mesajlar karşı tarafa ulaştırılabilmektedir.

Özellikle göz makyajı, makyajda derinliği ve yüz karakter özelliklerini yansıtan bir imkan sağladığından dolayı, en önemli makyaj noktasıdır denebilir. Gözleri ortaya çıkaran makyajlar için püf nokta, kişinin kendi göz şeklini tanıması ve ona göre makyaj tekniklerini ortaya koymasıyla sağlanabilmektedir. Buradaki en önemli ikinci unsur ise, kuşkusuz göz rengi olmaktadır.

Mavi gözler için kahverengi, gümüş, bej renkleri uygunken, kahverengi gözler için altın, ten rengi ve mavi tonları uygundur. Yeşil gözlülerin mor, mavi, pembe renkleri tercih etmeleri dahilinde uygun sonuçlara ulaşabilmeyi sağlamaktadır. Göz şekli küçük olanlar gözün orta noktasından sonuna kadar, hatta biraz daha uzun tutarak eyeliner çektiklerinde istedikleri sonuca ulaşmaktadır. Göz çevresini beyaz farla renklendirmek daha aydınlık bir görüntü sağlar ve en önemli makyaj ürünü olarak da rimelin doğru kullanımı, özellikle siyah rimel kullanımı gözleri ortaya çıkarmakta birebirdir.