Düşük Karbonhidrat Diyetiyle Zayıflama

Zayıflama konusunda kararlıysanız ilk olarak şeker ve ekmek gibi nişasta olan gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Birçok yerde bu bilgiyle karşılaştığınıza eminim. Uzmanların veya doktorların 100 seneden daha fazla süre üstünde anlaştığı bir konudur bu. Kilo verebilmek için mutlaka kalori alımınızın azaltılması gerektiğidir. Eğer buna inanmazsanız kilo verememeniz gayet doğaldır. Şaşırmanıza gerek yok. Bu durumda kalori alımınız azalmadan kilo vermeniz mümkün değildir.

Zayıflayabilmek için en iyi yöntemlerden biri yabancı makalelerin içerisinde olan low carbonhydrate veya kısaltılmış hali low carb olan düşük karbonhidrat diyettir. Ne kadar az karbonhidrat vücudunuza girerse kan şekerinizde de fazla dalgalanmalar yaşamazsınız ve bir o kadar da geç acıkırsınız. Bilimsel araştırmalarda düşük karbonhidrat diyetiyle zayıflamaya çalışan kişiler günlük 300 kalori daha az almış oldukları da vurgulanır. Bu çalışmadan sonrada yapılan zayıflamayla ilgili başka bir bilimsel araştırmada uzun dönem etkilerini bilmesek de düşük karbonhidrat diyetiyle hem vücut kilosu hem de kalp hastalıklarının risklerinin üstüne olumlu etkileri olduğu söylenir.

Kan şekerinin, glukagon ve leptin adıyla hormonların arasında kalan ilişkiyi ve etki mekanizmalarına bakın ezber bozan açıklamalarıyla Prof. Dr. Canan Karatay gayet güzel açıklamış bunu. Kalori azaltmanın bir diğer yoluda besin piramidini takip etmeniz. Bu besin piramidi düşük karbonhidratlı diyetlere göre hazırlanmış ve normalde en alt kısımda tahılların olması gerekmektedir. Kırmızı ok yukarı işaret etmekte yani yukarıda bulunan besinlerin daha az tüketilmesinin etkili olacağını göstermektedir. En üst kısımda ise karbonhidratlı besinler bulunur. Bu da besinlerin sınırlandırılmasıyla hayati bir önem taşımaktadır. Fakat bu diyetin size uygun mu değil mi hangi yiyeceğin ne kadar azaltılması gerektiğini bir diyetisyenle belirleyebilirsiniz. En alt kısımda ise protein içeren besinler bulunuyor. Alttan ikinci yerde ise sebze ve meyveler yer almaktadır.